sasa

ИСТОРИЯ

Ако има нещо, което не можем да си представим, това е съвременната образователна система на град Добрич без Финансово-стопанска гимназия “Васил Левски”. Между страниците на десетилетията се преплитат безчет човешки съдби – съдби на учители, които са дали най-доброто от себе си, за да припламне искрата на знанието в очите на неукрепналите момичета и момчета; съдби на хиляди възпитаници, избрали точно тази професионална гимназия за своя отправна точка към зрелостта; съдби на служители и специалисти, за които работата в училището е била потребност и дълг, и отговорност.

И все пак летописът си има начало:

  • 1949

    Към Мъжката гимназия в град Добрич се създава Търговско-стопански отдел за обучение на кадри, необходими за водещите отрасли на регионалната икономика тогава – селско стопанство и зараждаща се промишленост. 

    Открита е 1 паралелка, а директор по съвместимост е Слави Дърленски

  • 1951

    Две години по-късно Търговско-стопанският отдел прераства в самостоятелен Стопански техникум с директор д-р Иван Сутрев - преподавател по история

  • 1955-1956

    Окръжният съвет на Варна е взел решение техникумът да бъде закрит, поради липса на материална база и в близост с Варненския икономически теникум. Все пак персоналът не се е премирил с взетото решение и с общи усилия дейността на училището е запазена, макар и в кризисно състояние.

    През този период преподавателите са 15 на брой, включително с директора.

  • 7 април 2003

    Със Заповед РД-09-332/7.04.2003 г. училището се преобразува във Финансово-стопанска гимназия "Васил Левски", град Добрич

    Заповед РД-09-332/7.04.2003г.

  • 2022/2023

    От учебната 2022/2023 година гимназията е част от иновативните училища в страната.
  • фсг

    септември 2024

    За обща радост на всички, от месец септември 2024 година, нашето училище е с изцяло обновена база.

През изминатия път, над 75 години, във Финансово-стопанска гимназия „Васил Левски“ са кипели различен вид дейности – от стенографията и машинописа до народните танци. Публикуваме малка част от нашия богат архив.

От ученическия чин до учителската катедра
Разказват Димитричка Порязова и Генчо Цветков

Госпожа Д. Порязова – преподавател по икономически предмети

  • Какво Ви привлече да учите във ФСГ?

Кандидатствала съм в далечната 1985 година, специалност „Икономика“. И тогава училището имаше добро име, имах приятелки от техникума, които споделяха добри впечатления и това повлия на моето решение.

  • Какви знания и умения придобихте?

Горда съм, че съм възпитаничка на това училище с традиции. Икономическите знания винаги за от полза. Моите учители, на които изказвам дълбока признателност и благодарност, ме научиха не само на икономика, счетоводство и финанси, но те ми оредадоха и много мъдрост, позитивизъм, възпитаха ни като отговорни, действени и организирани хора.

  • Какво Ви мотивира да станете учител в нашето училище?

Винаги съм искала да бъде учител. На детските въпроси „Каква искаш да станеш, като пораснеш?“ винаги съм отговаряла „Учител“. Прекрасна и доста трудна напоследък професия; необходими са голямо желание, търпение и ентусиазъм, за да се получат нещата. А да бъда учител във ФСГ „Васил Левски“ е съчетанието на желанието ми да съм учител и да се реализирам с икономическото образование, което имам.

 

Порязова, Генчо copy

Господин Г. Цветков – преподавател по физическо възпитание и спорт

  • Какво Ви привлече да учите във ФСГ?

Основно образование завърших с пълен отличен и можех да вляза във всяка елитна гимназия или техникум в град Добрич. Като активен спортист, не ме привличаше нито работа с компютър, нито изучаване на чужди езици. Обичах точните науки. Специалността „Стопански мениджмънт“ бе нова за Икономически техникум и ми се стори различно от всички, което бях учил досега и ме заинтригува. По-важното е, че ми хареса и оправда очакванията ми.

  • Какви знания и умения придобихте?

Първото, за което се сещам, може да ви се стори смешно… в първи курс имахме предмет – машинопис. И като всяко дете в осми клас се чудех за какво ще ми е, но след време се оказа много практично. Догава се научих да пиша по десетопръстната система – БДС. Интересни ми бяха предметите маркетинг и мениджмънт, защото там има много психология и получаваш знания и умения, приложими в живота.

  • Какво Ви мотивира да станете учител в нашето училище?

Защо реших да работя във Финансово-стопанска гиманзия „Васил Левски“? Причната е същата, поради която кандидатствах и да уча тук – елитна гимназия, добра локация, добри условия за работа, добър колектив, получавам свобода на действие и поле за изява.

  • Какво се е променило в училище?

Много неща са се променили за 2о години – базата, учителите, учениците, условията сега са много по-добри и е нужно малко старание от страна на учениците да се пази материалната база, за да се подобрява във времето.

По пътя към едно призвание
искрено и лично с Валерия Миланова и Сиана Манчовска

Да си учител в тези времена е призвание, а да устояваш на атаките на днешното общество е истинско изпитание.

Две учителки от нашето училище тръгват по един и същ път
Началото е СУ „Христо Ботев“, гр. Враца, следва СУ „Св. Кл. Охридски“ и реализаця във ФСГ „Васил Левски“ град Добрич. Съвпадение е, че и двете идват тук по пътя на любовта, което определя и тяхното професионално развитие.
Трудно е да живееш и да се развиваш далеч от родното място, но успяваме благодарение на близките хора до нас. Съвременното образование в България е трудна задача, интересите и възможностите на учениците се разминават с начина на организиране и осъществяване на учебната дейност. Но не губим надежда, че ще настъпи промяна в образованието ни и в „училището на бъдещето“ децата ще идват с желание и ще преследват своите мечти и интереси. Държава, която мисли за своето развитие, трябва да отделя много средства и усилия за образованието и децата – те са бъдещето на нацията ни.“, казват те.

      На снимката: Валерия Миланова (вляво) и Сиана Манчовска (вдясно)

E48F6240 617A 4427 A4CF CE9FB57AC575
Scroll to Top