Отборът на ФСГ, DETELINI, се класира на престижното трето място в Националния кръг на Европейската олимпиада по статистика!DSC 1346

Днес НСИ оповести резултатите от Националния кръг на Осмата европейската олипмиада по статистика за ученици. Екипът, състоящ се от Димитър Димов, Сесил Сюлейман и Иван Замфиров, пребори конкуренцията от над 200 отбора в цялата страна с окончателна оценка от 99,25 точки (100 от първи етап и 97 от втори етап).

Всички те са ученици от осми клас и се състезават в Категория Б. Пред тях се нареждат само отборите ДИАГЕА (СУХНИ „Константин Преславски“, гр. Варна) и GRANEX (ВТГ „Г.С.Раковски“, гр. Варна).

Първите пет отбора от всяка категория продължават към заключителния етап от Националния кръг на Европейската олимпиада по статистика, който стартира от утре (20 март) и продължава до 30 март т.г. Там те трябва да разработят идейни проекти за видеоклип, а този път темата е „Променя ли света Поколението Z (GenZ)?“ Проектите ще бъдат публикувани на сайта на Олимпиадата и от 1 до 10 април всеки може да гласува за своя фаворит.

Останалите отбори от нашето училище се представиха безапелационно, като отборът FSG_STATS, състезаващ се в Категория А, зае шесто място от около 300 участници. Въпреки това, беше поканен за участие в публичния кръг поради отказ на един от отборите, заели челни места.  

DSC 1237

Ментори на отборите са Марияна Огнева, Милена Николова и Марияна Димитрова.

Браво, момичета и момчета! Пожелаваме на всички вас покоряване на нови върхове!

ЕОС се организира от Евростат и част от държавите – членки на ЕС, с цел да се повиши статистическата култура на учениците и учителите.

Инициативата е насочена към повишаване на функционалната грамотност на учениците чрез засилване на любопитството и интереса им към статистиката, като се покаже нейната роля както в различните сфери на обществения живот, така и във всекидневието на обикновения човек. Същевременно целта е да се мотивират учителите да използват иновативни методи на преподаване на математическите, обществено-хуманитарните и природните науки и да се насърчи работата на учениците в екип и сътрудничество като средство за намиране на общи решения.

Състезанието се състои от два кръга: национален и европейски. Финалистите от националния кръг във всяка държава могат да участват в европейския кръг. Националният кръг се провежда на български език, а европейският – на английски език.

Scroll to Top