Четирима представители на Финансово-стопанска гимназия „Васил Левски“ – град Добрич, приключиха своите обучения по програмата Еразъм+. Мобилностите са финансирани по проект „Три стъпки към по-качествено професионално образование“, договор номер: 2018-1-BG01-KA101-047253 на Програма „ЕРАЗЪМ+”, Ключова дейност 1 „Образователна мобилност за граждани“, сектор „Училищно образование“. Двуседмичното обучение в две различни направления беше организирано перфектно от организацията English Matters и се проведе в Тринити Колидж, Дъблин, Ирландия.
Снежина Вутова и Хрисимира Костадинова, учители по английски език, се включиха в структуриран курс „Съдържателно езиково интегрирано обучение“, а в курс на тема „ИКТ за обучение“ се обучиха инж. Ангел Христов – директор на гимназията, и Милена Николова – ръководител на направление ИКТ. Интензивната програма на курсовете включваше ежедневно обучение в 3 модула по 2 учебни часа и приключваше в 15:00 часа. Всички участници бяха разпределени в интернационални групи за индивидуална работа с цел обмяна на опит и повишаване на езиковите компетенции на участниците. След приключване на учебните часове преподавателите разработваха самостоятелно продукти, които в края на обучението си представиха по работни групи. Всички участници от ФСГ „Васил Левски“ са получили своите сертификати за 60 часа обучение с оценка: Отличен.
„Обучението ни беше на високо европейско ниво в Тринити колидж, Дъблин, който е създаден през 1592 година. Въпреки натоварената учебна програма успяхме да се докоснем и до историята, културата, бита и красотата на Ирландия. Посетихме библиотеката в колежа, създадена преди 300г., където се съхранява книгата „Book of Kells“, за която се предполага, че е създадена през 800 г. сл. хр. През почивните дни беше организирана образователна екскурзия до Килкени и Глендалоу. Успяхме да видим и голяма част от замъците, паметниците, музеите, парковете и разбира се, пъбовете в тази очарователна страна.“, споделиха участниците в мобилността.
Тепърва предстоят мероприятия за споделяне на опита, придобит от обученията. През есента ще бъдат направени обучения на колеги и открити уроци. Вече е започнала работа по създаването на блог с информация за научените програми за обучение и тяхното използване в час чрез практическо им приложение.
През месец ноември още двама преподаватели от ФСГ ще бъдат обучени в 7-дневен курс в Сплит, Хърватска на тема „Творчество в класната стая и различни начини за представяне му“.